SZKOLENIA | ROZWÓJ OSOBISTY

Stan przepływu (flow)
Jak go osiągać w codziennym życiu?

Zespół Fundacji | 15.12.2019

Czym jest przepływ (flow)?

Pamiętasz takie momenty w swoim życiu, gdy byłeś w 100% skupiony na tym, co robisz, czas płynął niepostrzeżenie lub czułeś się jakbyś był poza czasem, całkowicie zanurzony w tej czynności?

Jak się wtedy czułeś? Spokojny? Spełniony? Radosny?

Co takiego robiłeś?

Co sprawiło, że zanurzyłeś się w tej czynności?

Czego potrzebujesz, by powrócić do tego stanu?

Opowiemy Ci, czym dla nas jest FLOW.

• To pełne zanurzenie się w wykonywanej czynności.
  • Stan w którym umysł i ciało są skupione na tym co tu i teraz.
  • To kontakt z wewnętrzną intuicją.
  • To twórczy stan, gdy pomysły z łatwością płyną.
  • To stan, w którym wiem, co jest dla mnie ważne, absolutnie wiem, co mam do zrobienia i wiem jak to zrobić, bez zastanawiania się.
  • To poczucie spełnienia w tym, co robię.
  • Jestem w kontakcie ze sobą i swoim ciałem.

Po co nam FLOW?

Czy FLOW można zważyć lub zmierzyć? Nie.

Czy FLOW jest czymś, co warto osiągać? Tak.

Będąc w stanie FLOW, wychodzisz z głowy, z oceny, z nieustającego dialogu w swojej głowie. Nie oznacza to, że jesteś “bezmyślny”, lecz   z i n t e g r o w a n y.

Wyobraź sobie, że jesteś w pełni swojego potencjału i jednocześnie w pełni zrelaksowany, spójny ze swoimi celami. Wspaniały stan, prawda?

Gdy jesteś w zgodzie ze sobą, stajesz się wiarygodny dla innych ludzi. Gdy pracujesz z ludźmi jest to niezmiernie istotne. Tylko w taki sposób możesz sprawić, że ludzie będą za Tobą podążać.

Gdy zadbasz o siebie, swoją spójność, będziesz również bardziej gotowy na spotkanie z drugim człowiekiem i dzielenie się sobą. A to oznacza, że możesz pracować bez ryzyka wypalenia, zniechęcenia i ścisku w ciele, który powoduje, że masz ochotę skończyć coś, zanim zacząłeś.

Jeśli czujesz, że taki stan byłby dla Ciebie optymalny, czytaj dalej.

Jak osiągnąć stan FLOW?

Czy ten stan jest możliwy do osiągnięcia bez wakacji, przeprowadzki w Bieszczady lub na bezludną wyspę, gdzie nie dogoni nas cywilizacja i lista spraw do wykonania?

Okazuje się, że sposoby są proste i nie wymagają więcej niż kilku minut Twojego zaangażowania.

A korzyści mogą Cię zaskoczyć.

Jakie to sposoby?

Maja Wąsała opowiada o swoim doświadczeniu flow oraz o roli oddechu w osiąganiu stanu flow.

Co zrobić, gdy utracisz flow, bo na przykład mierzysz się ze stresującą sytuacją w trakcie szkolenia lub sesji coachingowej?

Agnieszka Pater dzieli się wskazówkami, w jaki sposób osiągnąć równowagę w świecie, w którym otacza nas tak wiele bodźców.
Odpowiada również na pytanie co możesz robić, by częściej odczuwać stan flow.
Przedstawia ćwiczenie koło wartości, które pomoże Ci przyjrzeć się Twojemu życiu i odzyskać równowagę i spełnienie.
Zobacz instrukcję do ćwiczenia oraz koło wartości do pracy własnej.

Monika Grzesiak-Chmura prezentuje jak w pięciu krokach osiągać poczucie spełnienia i satysfakcji. Narzędzie jest kontynuacją ćwiczenia koło wartości.

Katarzyna Kałczyńska opowiada jak wejść w stan flow, gdy znajdujesz się w stanie rozedrgania lub stresu. To niezwykle przystępny sposób do zastosowania na co dzień.

Monika Grzesiak-Chmura dzieli się swoimi spostrzeżeniami, co zrobić, by usłyszeć głos swojej intuicji i być w większym kontakcie ze sobą.

Katarzyna Kałczyńska opowiada o tym, jak Ty jako psycholog/coach/trener możesz wejść w stan kontaktu ze sobą. Dzięki informacjom w głowy oraz ciała zyskujesz jasność tego, co jest dla Ciebie ważne, w którym kierunku chcesz się rozwijać i jaki może być pierwszy krok ku tej zmianie. Technika skalowania ciałem to narzędzie przydatne w pracy z klientem indywidualnym oraz grupą warsztatową.

Przypominasz sobie instrukcję bezpieczeństwa w samolocie? Rodzic zakłada maskę najpierw sobie, a dopiero potem pomaga dziecku. Dlaczego?
Zadbanie o siebie nie jest w tej sytuacji aktem egoizmu. To jedyny sposób, by móc zadbać o drugą osobę. Dbanie o siebie jest istotne w każdej pracy, w szczególności, jeśli pracujesz z ludźmi.
Jak to robić na co dzień?
Bartosz Krupa prezentuje 10 czynności, dzięki którym zadbasz o siebie i będziesz mógł pracować w stanie flow.

Na zakończenie zapraszamy na 10-minutowe doświadczenie stanu FLOW.
To ćwiczenie możesz wykorzystać w każdym momencie, a zwłaszcza:

• przed trudnym wyzwaniem,
  • przed podjęciem ważnej decyzji,
  • w sytuacji, gdy potrzebujesz skupienia, wyciszenia i szybkiego sposobu na odzyskanie wewnętrznej równowagi.

Niniejsze szkolenie powstało jako rezultat projektu „ELEVATE”, realizowanego przez Fundację Wspierania Rozwoju Innowator.

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność edukacyjna, Mobilność kadry edukacji dorosłych, numer umowy 2018-1-PL01-KA104-049658).

BLOG Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator jest objęty licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License.Uprzejmie prosimy o wyraźne zacytowanie autora wpisu i źródła: „Tekst pochodzi z bloga Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator  i znajduje się pod adresem [link do odpowiedniego wpisu] Autor tekstu: [imię nazwisko]”.