fbpx
AKTUALNOŚCI
Digital Storytelling: Aplikacje i programy do kreatywnego pisania
Aneta Karasek
25 SIERPNIA 2022 R.
W sierpniu 2022 roku wzięłam udział w szkoleniu „Digital Storytelling: Aplikacje i programy do kreatywnego pisania”. Szkolenie odbyło się w dniach 15-20 sierpnia 2022 na Teneryfie i organizowane było przez Teacher’s Academy.
Dzięki udziałowi w szkoleniu poszerzyłam wiedzę odnośnie sposobów tworzenia dobrych cyfrowych historii oraz możliwych do wykorzystania narzędzi IT. Ponadto zdobyłam nowe umiejętności w zakresie tworzenia: angażujących filmów wideo oraz grafik wzbogacających historię. Istotnym elementem szkolenia było tworzenie własnego projektu, czyli historii. W tym celu została stworzona postać bohatera oraz cechy, które go charakteryzują. W trakcie szkolenia uczyliśmy się również jak stawiać dramatyczne pytania, które będą przyciągały zainteresowanie odbiorców. Realizacja kolejnych kroków tego zadania umożliwiła nam stworzenie scenariusza opowieści. Kolejnym zadaniem był wybór odpowiedniego oprogramowania, które umożliwiło nam odpowiednie zaprezentowanie historii w cyfrowy sposób.

Moim pomysłem było zaprezentowanie historii pingwina Lucy, która zainteresowana była poszerzaniem cyfrowych kompetencji. Dlatego też udała się na kurs finansowany w ramach programu Erasmus +. Najciekawszy był fakt, że, uczestniczka z Austrii, zabrała na kurs swoją postać, dla której stworzyła również opowieść. Dlatego też niektóre wątki naszych opowieści przeplatały się.

Dzięki udziałowi w szkoleniu miałam także możliwość wymiany doświadczeń z uczestnikami z innych krajów. W szczególności cenne były dla mnie wskazówki dotyczące przykładów narzędzi IT stosowanych do tworzenia interesujących historii cyfrowych. Wartościowa była także praca w zespole i możliwość obserwacji sposobów wykorzystania zdobytej wiedzy do wspomagania przekazywania wiedzy podczas lekcji czy szkoleń.
Dzięki udziałowi w szkoleniu poszerzyłam wiedzę odnośnie sposobów tworzenia dobrych cyfrowych historii oraz możliwych do wykorzystania narzędzi IT.
Jestem wdzięczna, że mogłam uczestniczyć w tym szkoleniu i mam nadzieję, że jest to początek mojej drogi w zakresie tworzenia angażujących cyfrowych opowieści.

Trening został zrealizowany w ramach naszego autorskiego projektu Wider Horizons. Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.