Pierwsze międzynarodowe szkolenia w ramach projektu ELEVATE

Agnieszka Serafin

18 MARZEC 2019 r.

W dniach 11-15 marca 2019 r. odbyły się  pierwsze mobilności w ramach naszego projektu ELEVATE. Trzech trenerów uczestniczyło w szkoleniu English for Educators organizowanym przez ShipCon Limassol Ltd. w Palermo.

W wyjeździe uczestniczyły trzy osoby – nasi trenerzy i członkowie Zarządu Fundacji. Rozwijali swoje umiejętności w zakresie posługiwania się językiem angielskim, tak, aby nadać naszej organizacji europejskiego wymiaru oraz aby mogli prowadzić warsztaty i szkolenia w tym języku dla międzynarodowych grup słuchaczy.

Prezentujemy również relację jednej z osób uczestniczących w tym wyjeździe.

W kwietniu miałam okazję uczestniczyć w programie „English for Educators” w ramach projektu Erasmus +. Szkolenie odbyło się w Palermo we Włoszech, gdzie miałam okazję brać udział w zajęciach w międzynarodowej grupie uczestników z różnych zakątków Europy.

Każdy dzień był sumiennie przygotowany i przemyślany pod względem technicznym i tematycznym. W trakcie tych kilku dni mogłam nie tylko utrwalić sobie gramatykę angielską, ale także sprawdzić się w rozumieniu oraz wypowiadaniu się w języku angielskim. Największym atutem całego wyjazdu była możliwość poznania osób z innych krajów, z którymi mogłam wymienić się doświadczeniami z zakresu zawodowego jak również osobistego.

Poznanie innej kultury, innego punktu widzenia i spojrzenia na wiele kwestii jest bardzo ubogacającym i rozwijającym doświadczeniem. Osobiście najbardziej cenię sobie możliwość sprawdzenia samej siebie w nowych sytuacjach, gdzie byłam niejako „zmuszona” komunikować się wyłącznie w języku angielskim. Jednakże taki sposób nauki języka uważam za najbardziej wartościowy i skuteczny.

Oprócz zajęć dydaktycznych miałam możliwość poznania lokalnej kuchni, mieszkańców, okolicy oraz zabytków, które w połączeniu z prowadzonymi zajęciami dały mi szansę pełnego poznania i „wsiąknięcia” w klimat tamtejszego miejsca.

Wyjazd do Palermo pokazał mi, że nauka przez doświadczenie ma nieporównywalnie większą wartość niż tradycyjne metody nauki języka angielskiego oraz pozwolił mi się sprawdzić w zupełnie nowych okolicznościach, dzięki czemu zyskałam pewność siebie i zaufanie do własnych umiejętności.

Projekt współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność edukacyjna, Mobilność kadry edukacji dorosłych, numer umowy 2018-1-PL01-KA104-049658).