Transformowanie dialogu wewnętrznego

MAGDA LEWANDOWSKA

Jak mówić o sobie, jak dobierać właściwe słowa, jak transformować swój wewnętrzny dialog by wzmacniać siebie, swoje doświadczenie, poczucie sprawczości i mocy.

Wiele z nas gdy zaczyna prowadzić szkolenia, mimo ogromnych chęci, by pomagać innym i robić samemu coś ciekawego, toczy pewnego rodzaju, wewnętrzną (często nieuświadomioną) walkę ze sobą. Z jednej strony mamy pomysły, narzędzia by pomagać innym w rozwoju osobistym, a z drugiej strony powtarzamy sobie na co dzień na głos lub w myślach wiele słów, które nam naszą moc, by pomagać innym, odejmują.

Co to są za słowa?

Najczęściej powtarzane to: „nie potrafię, nie mam jeszcze wystarczających umiejętności, muszę jeszcze nauczyć się … (i tu następuje długa lista szkoleń/studiów), za mało wiem”, itd.

Powtarzane na co dzień negatywne słowa stają się naszą mantrą, a więc też naszą rzeczywistością.

Zamiast zacząć swoją działalność od małego projektu, marzymy o większym, którego realizacja uzależniona jest od tego, kim według siebie musimy się dopiero stać, by móc wystartować.

Na początek warto sobie uświadomić ogromną moc słów. To, co powtarzamy i jak za tym idzie energia, materializuje się w naszej rzeczywistości.

Każdy, kto prowadzi kursy, szkolenia, webinaria, też kiedyś zaczynał. Często mamy takich swoich idoli z branży, w której chcemy działać i porównujemy się do nich, zapominając, że oni też kiedyś zaczynali. Też wtedy nie mieli wszystkich umiejętności, które mają teraz.

Co zatem takiego mieli lub co może sobie wypracowali?

Poczucie pewności siebie i sprawczości.

Ty również możesz to mieć. Jak zatem to osiągnąć?

1. Pierwszym krokiem może być zamiana słów, które sobie (o sobie) na co dzień powtarzasz. W przypadku „nie umiem, nie wiem” – polecam usiąść z kartą i długopisem i wypisać swoje studia, szkolenia, kursy, umiejętności, to, co inni mówią o Tobie, za co Cię cenią. Gdy następnym razem przyjdzie Ci na myśl, by powiedzieć „nie umiem, nie potrafię” wyciągasz tę kartę i czytasz sama sobie na głos.

2. Warto odsunąć na bok porównywanie się do innych i zauważanie braków, a skupić się na tym, co już masz, co już jest Twoim zasobem. Zauważ też jak się czujesz, gdy mówisz na głos, że coś umiesz, potrafisz, jesteś z siebie dumna, a jak się czułaś gdy powtarzałaś sobie negatywne słowa.

3. Kolejną ważną rzeczą jest uświadomienie sobie swojej mocy wynikającej z własnej przemiany. Jeśli Tobie się udało coś w swoim życiu zmienić, jesteś żywym dowodem na to, że taka transformacja jest możliwa. Już przez sam ten fakt będziesz ogromną inspiracją dla wielu osób. Dla większości osób doświadczenie jest ważniejsze niż wiedza wyniesiona tylko ze studiów lub książek. Jeśli sama przeszłaś transformację wewnętrzną to „masz tę moc”, możesz sobie więc te słowa powtarzać, a nawet śpiewać 😉

Najlepszymi ekspertami możemy być tylko w tym, czego sami doświadczyliśmy.

Często, gdy coś nam jest znane, poświeciłyśmy na to dużo czasu, zaczyna wydawać się to „takie banalne, takie nic”. I zaczynamy swoją wiedzę umniejszać. Ponieważ przeszłyśmy pewien proces, spotykałyśmy osoby o podobnym doświadczeniu, czytałyśmy książki i artykuły z danej dziedziny, gdzie wiele informacji (naturalnie!) powtarzało się, zaczynamy myśleć, że to co wiemy, co potrafimy to „takie nic”. Coś, co dla nas stało się bardzo znajome zaczyna wydawać się znajome wszystkim. A tak nie jest! I warto sobie zdać z tego sprawę.

Właśnie Twoja droga, Twoje doświadczenie jest Twoim ogromnym zasobem, wiedzą, której nie ma nikt inny i warto się tym dzielić z innymi.

Gdy zamienisz swój wewnętrzny monolog z „wiem za mało, nie potrafię” na: „przeszłam ogromną transformację, mam ogromne doświadczenie, tak wiele wiem i tak wielu osobom mogę pomóc”, automatycznie wyjdziesz do swoich przyszłych klientów z inną energią, z energią osoby, która przyciąga do siebie ludzi.

Magda Lewandowska

Jestem dietetykiem i psychotraumatologiem. Prowadzę szkolenia i warsztaty dla kobiet z zakresu wzmacniania poczucia własnej wartości oraz relacji z ciałem i z jedzeniem. W swojej pracy wykorzystuję takie techniki jak metoda Rapid Transformational Therapy, medytacja i świadomy oddech. Wierzę, że sami kreujemy swoją rzeczywistość. Pokazuję, jak wyjść z mentalności ofiary (w której często utknęliśmy z powodu krzywd doznanych w dzieciństwie) w mentalność dorosłej, dojrzałej osoby, która sama decyduje o swoim życiu. Więcej informacji o mnie i prowadzonych przeze mnie warsztatach i procesach indwidualnych znajdziesz na stronie www.magdalewandowska.pl

Niniejszy artykuł powstał jako rezultat projektu „Wider Horizons”, realizowanego przez Fundację Wspierania Rozwoju Innowator.

Projekt współfinansowany z funduszy Komisji Europejskiej w ramach programu Erasmus+ (Akcja 1 Mobilność edukacyjna, Mobilność kadry edukacji dorosłych, Umowa numer 2020-1-PL01-KA104-079945).

Publikacja odzwierciedla jedynie stanowisko autora. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w niej zawartość merytoryczną oraz za sposób wykorzystania zawartych w niej informacji.

BLOG Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator jest objęty licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 License. Uprzejmie prosimy o wyraźne zacytowanie autora wpisu i źródła: „Tekst pochodzi z bloga Fundacji Wspierania Rozwoju Innowator  i znajduje się pod adresem [link do odpowiedniego wpisu] Autor tekstu: [imię nazwisko]”.