fbpx
AKTUALNOŚCI

 Mindfulness – oddech, kontakt ze sobą i swoimi emocjami

Aneta Karasek

15 LISTOPADA 2022 R.

Na przełomie października i listopada 2022 roku wzięłam udział w szkoleniu „Mindfulness & Meditation: Well-being at school and life”. Szkolenie odbyło się w dniach 30.10- 5.11 2022 w Alicante w Hiszpanii i organizowane było przez PROJECT MANAGEMENT SPAIN ERASMUS PLUS, S.L.U.
Udział w szkoleniu umożliwił mi poszerzenie wiedzy w zakresie mindfulnessu oraz wskazaniu możliwości wykorzystania go w swoim życiu prywatnym jak również podczas realizacji zajęć. W trakcie szkolenia każdego dnia mieliśmy okazję uczestniczenia w medytacjach, które stanowiły istotny instrument poznawania siebie. Poznaliśmy również różne rodzaje medytacji, dzięki czemu każdy mógł wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie.

Wartościowe było dla mnie poznanie sposobów praktykowania mindfulness w sposób formalny oraz nieformalny. Dzięki poznaniu różnych praktyk mindfulness wdrażam je w codzienne życie na przykład poprzez radzenie sobie ze stresem. Jedną z ciekawszych części szkolenia była ta, która dotyczyła inteligencji emocjonalnej oraz możliwościami regulacji emocji. Realizowane ćwiczenia w ramach pracy z ciałem, zadania oraz medytacje pomogły mi lepiej poznać siebie oraz mój sposób funkcjonowania. Dzięki temu otworzyła się także przestrzeń na samo współczucie.

Ponadto doceniam możliwość wymiany z osobami z różnych krajów oraz poznania systemów edukacji w nich obowiązujących. Dowiedziałam się, że w części krajów zajęcia z mindfulness są realizowane w ramach zajęć szkolnych. Uczestniczki spotkania dzieliły się swoimi doświadczeniami i przeżyciami, co pogłębiało proces.
Udział w szkoleniu umożliwił mi poszerzenie wiedzy w zakresie mindfulnessu oraz wskazaniu możliwości wykorzystania go w swoim życiu prywatnym jak również podczas realizacji zajęć.
W mojej ocenie warto praktyki związane z mindfulness oraz medytacje przenosić na nasz polski grunt i wdrażać je w codzienności. Dla mnie to był kolejny krok w rozwoju w tym obszarze oraz możliwość wymiany doświadczeń, którą bardzo doceniam.
Trening Digital Storytelling: Creative Writing Applications and Programs, w którym uczestniczyła Aneta został zrealizowany w ramach naszego autorskiego projektu Wider Horizons. Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.