fbpx

Event Wise jest jednym z najdłużej organizowanych treningów przez Olde Vechte Foundation. To bardzo intensywny trening rozwoju osobistego, w którym uczestnicy nabywają praktyczne umiejętności i narzędzia, by z satysfakcją i lekkością sięgać po swoje cele osobiste i zawodowe. Nasza koleżanka Agnieszka uczestniczyła w jego 38. edycji w charakterze trenera wspomagającego.  Z tej perspektywy przyglądała się nie tylko organizacji treningu i jego przebiegowi, ale również wspierała parę głównych trenerów i prowadziła jedną z tzw. grup GPS (grup, w których uczestnicy dzielili się na bieżąco refleksjami na temat swoich doświadczeń i odkryć na swój temat). 

Poniżej znajdziecie relację Agnieszki, w której dzieli się swoimi obserwacjami z perspektywy trenera wspomagającego.

Przez 10 dni, na przełomie października i listopada tego roku, miałam okazję wziąć udział w job shadowingu treningu „Event Wise” Fundacji  Olde Vechte, w Ommen, w Holandii. Jako trener-asystent, wraz z grupą pozostałych siedmiu osób, byłam zaangażowana w przygotowania logistyczne treningu, a także wspieranie procesu rozwojowego grupy 5 uczestników.

Event Wise to 7-dniowe, dynamiczne szkolenie, w którym to uczestnik jest głównym twórcą własnego doświadczenia – ustala więc samodzielnie własne limity dotyczące tego, jak daleko chce posunąć się w nauce nowych umiejętności, jak mocno chce wyjść poza swoją strefę komfortu.

Trening bazuje na metodzie uczenia się przez doświadczenie (tj. uczenia się przez działanie), która naturalnie internalizuje wszystkie procesy edukacyjne którym się poddajemy.

Dzięki uczestnictwu w grach, ćwiczeniach, symulacjach i procesach, odbywających się zarówno w sali szkoleniowej jak i w terenie, uczestnik doświadcza całej skali emocji, może przeanalizować swoje wzorce postępowania w relacjach z innymi i samym sobą, konfrontuje się też ze swoimi lękami, ograniczeniami czy przekonaniami. Każdy zakończony dzień treningu poddawany jest dogłębnej, indywidualnej refleksji, która pomaga uporządkować i nadać sens wszystkim doświadczeniom.

Dwa lata wcześniej byłam uczestniczką tego szkolenia – pamiętam wielość i intensywność przeżyć jakie mi przyniosło. Jednak dopiero asystowanie przy nim pozwoliło mi doświadczyć i zrozumieć pełnego spektrum oddziaływania Event Wise – zarówno jako osoba wspierająca proces uczestników, ale również obserwator swoich własnych procesów i reakcji na nie dwa lata wcześniej i teraz. Jestem bardzo wdzięczna za otwartość i zaufanie grupy, za to, że mogłam towarzyszyć im w wielu wzruszających, czasem trudnych, ale ostatecznie pięknych chwilach. Niezwykle się cieszę, że mogłam obserwować w działaniu i uczyć się od świetnych trenerów głównych – Yassara i Yulii, i że z miałam szczęście być w bardzo wspierającej, akceptującej, ambitnej, inspirującej i wyjątkowej grupie trenerów – asystentów, dzięki której nawet trudne i męczące momenty (asystowanie to ciężka praca, wymagająca ciągłego skupienia i pracy do późnych godzin nocnych!) były wzbogacającym doświadczeniem.

Job shadowing, (czyli obserwacja pracy organizacji przyjmującej), w którym uczestniczyła Agnieszka został zrealizowany w ramach naszego autorskiego projektu Wider Horizons. Projekt jest finansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+.